Gesehen vor 6 Stunden

Fotograf Ewa Cienkusz

6

gefolgt
Gesehen vor 6 Stunden

Warschau, Polen 

2 Jahren auf MyWed
Ich spreche polnisch, englisch
https://lh3.googleusercontent.com/7Ls1SdUzSQi991yctCrKN2Ox-owYVqOdDULpXNZ3LQACvhtBPg438Qwj2JT-oO6LhBox3fLeQlJYjxu4HV1wqjF6w5w-VXx5u0k8tg Warschau, Polen 350 PLN Ewa Cienkusz +48 787 649 794

Interview

 • Zuallererst - wen können Sie als besten Fotografen in Warschau, Polen nennen? :)

  Nie potrafię wskazać. Każdy ma swój styl, każdy widzi dany temat inaczej, jest dużo wspaniałych artystów, którzy potrafią zrobić zapadające w pamięć zdjęcia. Jeśli jednak podejdziemy tak do tematu, to wskażę siebie :D bo robię zdjęcia takie, jakie mi się najbardziej podobają ;)

 • Sind Sie fotogen?

  Podobno tak, ale wcale tak nie uważam. W swoim życiu miałam wiele okazji by pozować do zdjęć, nigdy jednak nie uważałam się za idealną modelkę. Natomiast wiem, że każdy może opanować sztukę ładnego "wychodzenia na zdjęciach". Przede wszystkim należy o sobie myśleć pozytywnie, szukać dobrego światła i słuchać fotografa ;)

 • Wie sind sind zur Fotografiebranche gekommen?

  Przypadek, ponieważ wcześniej zajmowałam się fotografią portretową, fashion, beauty. Okazało się jednak, że temat ślubny łączy wszystko co najbardziej kocham, w dodatku moje uwielbienie do korzystania z naturalnego światła w tym przypadku jest zaletą. Fotografując uroczystość ślubną jesteśmy zdani na zastane światło, musimy go szukać, polubić, zaprzyjaźnić się z nim. Czasem odnaleźć go tam, gdzie na pierwszy rzut oka wcale go nie ma. Dla mnie to fascynujące i bardzo kreatywne.

 • Was macht Ihrer Meinung nach ein gutes Foto aus?

  Światło, pomysł, czasem przypadek.

 • Reisen Sie gern?

  Lubię bardzo, choć mało mam na nie czasu.

 • Was gefällt Ihnen an Ihrem Beruf am meisten?

  Nowe znajomości, przebywanie wśród ludzi, stały rozwój i możliwości uczenia się, a także obcowanie z pięknem, prawdziwymi emocjami oraz możliwość sprawiania ludziom radości.

 • Was gefällt Ihnen an Ihrem Beruf am wenigsten?

  Nie ma takiej rzeczy.

 • Was ist die Zukunft der Fotografie?

  Myślę, że idziemy w kierunku coraz lepszej jakości obrazka, dzięki dostępności coraz lepszego sprzętu. Na pewno fotografia z drona, coraz lepsza rozdzielczość zdjęć. Coraz bardziej interaktywne oferty.

 • Was das Besondere an dem Fotografiegenre, auf das Sie sich spezialisiert haben?

  Myślę, że prawdziwość. Emocje, które towarzyszą ślubom i uroczystościom weselnym. Ktoś płacze, wzrusza, krzyczy, śmieje. Tego nie osiagniemy w fotografii studyjnej, lub tam gdzie pozują modele i modelki. A tu mamy do czynienia z prawdziwym życiem. I to jest wspaniałe.

 • Wie gehen Sie mit Kritik um?

  Krytyka jest budująca. Pozwala się rozwijać. Choć czasem może chwilowo podciąć skrzydła, to jednak jej prawdziwym atutem jest szukanie lepszej wersji samego siebie.

 • Gibt es irgendwelche Trends in der Fotografie?

  Tak, np. jeszcze nie tak dawno nie robiło się np. zdjęć podczas przygotowań. Teraz to właściwie standard.

 • Was sollten die Kriterien für Kunden bei der Wahl eines Fotografen sein?

  Myślę, że przede wszystkim trzeba porządnie przejrzeć portfolio i zastanowić się, czy rzeczywiście tego oczekujemy. Druga ważna rzecz, czy odpowiada nam kontakt z daną osobą, ponieważ porozumienie to najlepsza droga do udanych zdjęć.

 • Was ist bei Fotoaufnahmen strikt verboten?

  Znudzenie, złe nastawienie. Krytykowanie modeli. Moim zdaniem podczas sesji nasi klienci powinni się czuć najbardziej komfortowo, jak tylko się da.

 • Welche Details werden häufig übersehen, die ein Fotograf aber erkennt?

  Jest bardzo wiele takich rzeczy. Ja nawet widząc makijaż panny młodej wiem już, z czym będzie potem problem na zdjęciu (np. zły kontur itd). Widzimy bardzo dużo, ale naszym zadaniem jest wybrnąć ze wszystkich trudności tak, by nikt oprócz nas o tym nie wiedział. To te negatywne rzeczy, które zauważamy lepiej niż inni. Są jednak też pozytywne. Widzimy piękne światło, którego nikt nie zauważa, zwracamy bardziej uwagę na detale, kompozycje, dekoracje. Chłoniemy piękną architekturę i zachwyca nas wiele rzeczy, które umykają uwadze "śmiertelników".

 • Was beeinflusst den Wert eines Fotos? Welche Elemente sind wichtig?

  Moim zdaniem podstawowe składowe to kompozycja, światło i pomysł, w przypadku zdjęć ślubnych często też emocje.

 • Was würden Sie gern fotografieren?

  Chcę fotografować prawdziwych ludzi, pięknych – ale nie w znaczeniu urody, tylko całokształtu. Para młoda zawsze jest piękna i najczęściej otoczona przez życzliwe osoby. Chcę by nic nie udawali, nie pozowali, zapomnieli, że jestem i po co jestem.

 • Gibt es für Sie in Ihrem Beruf Tabus?

  Nie fotografuję ludzi, którzy jedzą przy stole :)

 • Was war der eindrucksvollste Moment in Ihrem Leben?

  Narodziny mojej córeczki :)

 • Was war der größte Fehler bei Ihrer Arbeit?

  Próba podporządkowania się zdaniu innych i robienie zdjęć zgodnie z ich radami. Krytyka jest ważna, ale nie zapominajmy o tym co kochamy robić, o swoim postrzeganiu świata i swojej drodze fotograficznej.

 • Wie bilden Sie sich weiter, damit Ihre Bilder noch besser werden?

  Robiąc ich tysiące i analizując. Druga ważna rzecz – udział w kursach u bardzo dobrych specjalistów.