Был 2 недели назад

Фотограф Jan Liška

Ческе-Будеёвице, Чехия 

2 года на MyWed
Владею языками: чешский, английский
https://lh3.googleusercontent.com/3SJTTVdQsfajBut_4tKbNIMHxr5UFHiDxwy6UQmVA1GkxUcSy45zUzfm11J3PgPHkItHAAs5N4zS2AfWHEAECiuubvEdFBSQtE3F Ческе-Будеёвице, Чехия 1900 CZK Jan Liška +420 776 004 282
 • Самый волнующий нас вопрос – кто лучший фотограф в вашем городе? :)

  Docela těžká otázka :) Ve městě nevím, ale celkově mě ovlivnilo více fotografů a každý jiným způsobem ;)

 • Вы фотогеничны?

  Většinou stojím spíš za kamerou a stát před ní je pro mě nezvyk, ale čas od času se k tomu dostanu ;) Aspoň je pro mě snazší se vcítit do novomanželů a svatebčanů, jaké je to pro ně být najednou středem pozornosti :)

 • Как вы попали в индустрию фотографии?

  Asi jako většina svatebních fotografů: po nějaké době, kdy jsem se věnoval focení, se našel kamarád a poprosil mě, ať mu nafotím svatbu :)

 • Как вы считаете, какие самые важные составляющие хорошей фотографии?

  Hlavní je dobrá nálada a emoce, které jsou vidět nejen v reálu ale i na fotkách. Bez toho se dobrá svatební fotka nedá udělat. Potom je pro mě důležité dobře zachytit svatební příběh, který fotkami chci vyprávět. A do třetice dobré světlo, zajímavé počasí a pěkné prostředí, ale tohle je ze všech výše zmíněných věcí to nejméně důležité.

 • Любите путешествовать?

  Moc rád ;) U svatebního focení je pro mě trochu výzva fotit na místě, kde jsem ještě nikdy nebyl a vůbec ho neznám. Ale ještě nikdy mě to nezklamalo a vždycky jsem našel spoustu inspirace.

 • Что в вашей профессии вам нравится больше всего?

  Poznávání nových lidí, možnost prožít jeden z nejkrásnějších dní v jejich životě, radost, že jim budou moje fotky dělat radost a připomínat jim jejich den.

 • Что в вашей профессии вам нравится меньше всего?

  Asi to bude vyřizování různých formalit, ať už jde o posílání faktur, kontrolování, zda přišly peníze na účet nebo podávání daňového přiznání. Při samotném focení mě mrzí, když nevyjde počasí a celý den lije jako z konve. A pak taky když není dobré světlo a musí se vše "dohánět" složitými úpravami v počítači ;)

 • Что делает жанр фотографии, в котором вы снимаете, особенным?

  Svatební den má jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, která mě jako fotografa fascinuje. Na druhou stranu je to i výzva dělat svou práci fakt pořádně, protože na nafocení více pokusů nemám ;)

 • По каким критериям клиенты должны выбирать своего фотографа?

  Řekl bych, že nejdůležitější je podívat se na jeho fotky, aby viděli jestli se jim líbí jak fotí. Každý fotograf má svůj styl, do kterého patří i barvy, práce s kompozicí, co upřednostňuje za typ fotek a podobně. Další věc je lidsky si sednout, aby se nám dobře spolupracovalo. Až skoro posledním kritériem by měla být fotografova odměna, což často bývá naopak prvním kritériem pro výběr a to je podle mě škoda ;)

 • Чего нельзя допускать при съемке?

  Focení svatby vnímám více jako reportáž – měl bych být pozorovatelem, který pokud možno do děje nezasahuje a jen se ho snaží co nejlépe zachytit. Podle mě by fotograf neměl nijak "sekýrovat" ani omezovat nikoho z fotografovaných. Vždycky se snažím především o přirozenost a nenucenost.

 • Что обычные люди упускают из виду, в то время как фотограф может увидеть?

  Asi různé momentky a detaily. O svatebním dni se toho děje poměrně hodně a děje se to poměrně rychle. Snažím se vnímat zajímavé momenty a zachytit je. A sám si někdy při třídění fotek ze svatby řeknu Hele, tohle tam fakt bylo? :D V tom vidím svou úlohu jako někoho, kdo pro může pro novomanžele vrátit čas zpět.

 • О чем вы беспокоитесь и почему?

  Čím dál větší dostupností digitální fototechniky začíná fotit stále víc lidí, což je samo o sobě fajn. Hodně lidí si ale bohužel myslí, že jsou fotografové jen díky tomu, že mají foťák a umí ho aspoň trochu používat. Trochu se bojím toho, že místo kvality fotografie začnou klienti preferovat pouze nízkou cenu a to by byla škoda pro ně i pro kvalitní fotografy.

 • Как вы определяете успех? Можно ли его измерить?

  Pro mě je úspěch prožít dobře svůj život, abych se za sebe nemusel stydět.

 • Расскажите о своей самой большой ошибке в работе.

  Asi že jsem s profi focením nezačal ještě dřív, protože je to krásná práce. A pak to, že jsem si dřív ve focení tolik nevěřil, přizpůsoboval svůj styl ostatním a nešel dříve vlastní cestou ;)

 • Что вы берете с собой в путешествие и почему?

  Hodně záleží, jestli jedu poznávat novou zemi, k moři nebo pod stan. Ale pokud je to jen trochu možné, snažím se vzít si s sebou foťák.

 • Как вы считаете, что вам следовало бы знать в первую очередь, когда вы начинали фотографировать?

  Jak to dělat od začátku lépe a kterým slepým uličkám se vyhnout :) Ale ničeho z toho nelituji, protože to ze mě dělá takového fotografa, kterým jsem ;)

 • Что вы хотите донести до людей с помощью фотографии?

  I když je toho na nás občas fakt dost, přesto je svět krásné místo a že stojí za to milovat a žít. Rád bych předával radost, sdílel krásné okamžiky a přinášel něco dobrého.

 • Что побуждает вас продолжать заниматься фотографией?

  Když vidím, že můžu klientům udělat upřímnou radost. A taky radost z dobře odvedené práce.

 • В каких случаях вы бываете полностью довольны своей работой?

  Když mi klient řekne nebo napíše, že děkuje za překrásné fotky, tak pak je spokojenost dokonalá ;)

 • Есть ли жизнь после свадьбы?

  Nemusí to být vždycky snadné, když jsme zavaleni těžkostmi. Ale věřím, že manželství stojí za to!

 • Вы любите собак? А кошек?

  Mám moc rád psy :)

 • Что или кого вы очень не любите?

  Nikdy bych neřekl, že někoho nenávidím. Věřím, že všichni v sobě máme aspoň něco dobrého. Ale jsou věci, které mě neskutečně štvou. Hlavně je to namyšlené a arogantní chování a zbytečné kritizování ostatních, abych já vypadal lépe.

 • Что бы вы посоветовали начинающим фотографам?

  Najít si někoho, kdo vás bude ochotný učit a bude vidět to dobré, co umíte a nebude vás přehnaně kritizovat. A pak hlavně fotit a fotit a nebát se jít později víc vlastní cestou.