Ultimo accesso 5 giorni fa

Fotografo Jan Liška

2

seguiti
Ultimo accesso 5 giorni fa

České Budějovice, Cèchia 

Da 2 anni su MyWed
Parlo ceco, inglese
https://lh3.googleusercontent.com/3SJTTVdQsfajBut_4tKbNIMHxr5UFHiDxwy6UQmVA1GkxUcSy45zUzfm11J3PgPHkItHAAs5N4zS2AfWHEAECiuubvEdFBSQtE3F České Budějovice, Cèchia 1900 CZK Jan Liška +420 776 004 282

Intervista

 • Prima di tutto - chi puoi definire come il miglior fotografo di České Budějovice, Cèchia? :)

  Docela těžká otázka :) Ve městě nevím, ale celkově mě ovlivnilo více fotografů a každý jiným způsobem ;)

 • Sei fotogenico?

  Většinou stojím spíš za kamerou a stát před ní je pro mě nezvyk, ale čas od času se k tomu dostanu ;) Aspoň je pro mě snazší se vcítit do novomanželů a svatebčanů, jaké je to pro ně být najednou středem pozornosti :)

 • Come sei entrato nell'industria della fotografia?

  Asi jako většina svatebních fotografů: po nějaké době, kdy jsem se věnoval focení, se našel kamarád a poprosil mě, ať mu nafotím svatbu :)

 • Secondo te, quali sono le componenti più importanti di una bella foto?

  Hlavní je dobrá nálada a emoce, které jsou vidět nejen v reálu ale i na fotkách. Bez toho se dobrá svatební fotka nedá udělat. Potom je pro mě důležité dobře zachytit svatební příběh, který fotkami chci vyprávět. A do třetice dobré světlo, zajímavé počasí a pěkné prostředí, ale tohle je ze všech výše zmíněných věcí to nejméně důležité.

 • Ti piace viaggiare?

  Moc rád ;) U svatebního focení je pro mě trochu výzva fotit na místě, kde jsem ještě nikdy nebyl a vůbec ho neznám. Ale ještě nikdy mě to nezklamalo a vždycky jsem našel spoustu inspirace.

 • Che cosa ti piace di più nella tua professione?

  Poznávání nových lidí, možnost prožít jeden z nejkrásnějších dní v jejich životě, radost, že jim budou moje fotky dělat radost a připomínat jim jejich den.

 • Che cosa ti piace di meno nella tua professione?

  Asi to bude vyřizování různých formalit, ať už jde o posílání faktur, kontrolování, zda přišly peníze na účet nebo podávání daňového přiznání. Při samotném focení mě mrzí, když nevyjde počasí a celý den lije jako z konve. A pak taky když není dobré světlo a musí se vše "dohánět" složitými úpravami v počítači ;)

 • Cosa c'è di speciale nel genere di fotografia in cui sei specializzato?

  Svatební den má jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru, která mě jako fotografa fascinuje. Na druhou stranu je to i výzva dělat svou práci fakt pořádně, protože na nafocení více pokusů nemám ;)

 • Quali criteri dovrebbe utilizzare un cliente per scegliere un fotografo?

  Řekl bych, že nejdůležitější je podívat se na jeho fotky, aby viděli jestli se jim líbí jak fotí. Každý fotograf má svůj styl, do kterého patří i barvy, práce s kompozicí, co upřednostňuje za typ fotek a podobně. Další věc je lidsky si sednout, aby se nám dobře spolupracovalo. Až skoro posledním kritériem by měla být fotografova odměna, což často bývá naopak prvním kritériem pro výběr a to je podle mě škoda ;)

 • Che cosa non è ammesso durante la ripresa fotografica?

  Focení svatby vnímám více jako reportáž – měl bych být pozorovatelem, který pokud možno do děje nezasahuje a jen se ho snaží co nejlépe zachytit. Podle mě by fotograf neměl nijak "sekýrovat" ani omezovat nikoho z fotografovaných. Vždycky se snažím především o přirozenost a nenucenost.

 • Quali dettagli, che solitamente passano inosservati, riesce a notare un fotografo?

  Asi různé momentky a detaily. O svatebním dni se toho děje poměrně hodně a děje se to poměrně rychle. Snažím se vnímat zajímavé momenty a zachytit je. A sám si někdy při třídění fotek ze svatby řeknu Hele, tohle tam fakt bylo? :D V tom vidím svou úlohu jako někoho, kdo pro může pro novomanžele vrátit čas zpět.

 • Che cosa ti fa preoccupare e perché?

  Čím dál větší dostupností digitální fototechniky začíná fotit stále víc lidí, což je samo o sobě fajn. Hodně lidí si ale bohužel myslí, že jsou fotografové jen díky tomu, že mají foťák a umí ho aspoň trochu používat. Trochu se bojím toho, že místo kvality fotografie začnou klienti preferovat pouze nízkou cenu a to by byla škoda pro ně i pro kvalitní fotografy.

 • Come puoi definire il successo? Come si misura?

  Pro mě je úspěch prožít dobře svůj život, abych se za sebe nemusel stydět.

 • Qual è stato il più grande errore che hai commesso nel lavoro?

  Asi že jsem s profi focením nezačal ještě dřív, protože je to krásná práce. A pak to, že jsem si dřív ve focení tolik nevěřil, přizpůsoboval svůj styl ostatním a nešel dříve vlastní cestou ;)

 • Preparandoti per partire, che cosa metteresti in valigia e perché?

  Hodně záleží, jestli jedu poznávat novou zemi, k moři nebo pod stan. Ale pokud je to jen trochu možné, snažím se vzít si s sebou foťák.

 • Qual è l'unica cosa che vorresti aver saputo iniziando a scattare foto?

  Jak to dělat od začátku lépe a kterým slepým uličkám se vyhnout :) Ale ničeho z toho nelituji, protože to ze mě dělá takového fotografa, kterým jsem ;)

 • Che cosa vuoi dire con le tue fotografie?

  I když je toho na nás občas fakt dost, přesto je svět krásné místo a že stojí za to milovat a žít. Rád bych předával radost, sdílel krásné okamžiky a přinášel něco dobrého.

 • Qual è la tua motivazione per continuare a scattare fotografie?

  Když vidím, že můžu klientům udělat upřímnou radost. A taky radost z dobře odvedené práce.

 • Quando ti senti completamente soddisfatto dal tuo lavoro?

  Když mi klient řekne nebo napíše, že děkuje za překrásné fotky, tak pak je spokojenost dokonalá ;)

 • Esiste la vita dopo il matrimonio?

  Nemusí to být vždycky snadné, když jsme zavaleni těžkostmi. Ale věřím, že manželství stojí za to!

 • Ti piacciono i cani o i gatti?

  Mám moc rád psy :)

 • Chi o che cosa odi?

  Nikdy bych neřekl, že někoho nenávidím. Věřím, že všichni v sobě máme aspoň něco dobrého. Ale jsou věci, které mě neskutečně štvou. Hlavně je to namyšlené a arogantní chování a zbytečné kritizování ostatních, abych já vypadal lépe.

 • Puoi dare alcuni consigli ai fotografi alle prime armi?

  Najít si někoho, kdo vás bude ochotný učit a bude vidět to dobré, co umíte a nebude vás přehnaně kritizovat. A pak hlavně fotit a fotit a nebát se jít později víc vlastní cestou.